comments

Woodcreek girls, Rocklin boys strong at Thunder Invite

GB's Holt, Oakmont freshman Garcia impress in girls race
By: Kurt Johnson, The Press Tribune
-A +A

While Granite Bay junior Brooke Holt cruised to an easy win in the 5K varsity girls event, the Woodcreek High girls cross country team brought the depth that won the team title at the Thunder Invitational in Rocklin last Friday.

 

Holt covered the course in 18:24.29, finishing more than 40 seconds ahead of her nearest pursuer, Del Oro’s Emma Freeman. Oakmont’s phenomenal freshman Karlie Garcia was right on Freeman’s heels, with Woodcreek senior Courtney Crosta and Breanne Mitchell of Bear River rounding out the top five.

 

Stephanie Romo, Sami Gomez and Nicole Krsulic of Woodcreek all finished in the top 20, providing the overall strength that allowed the Timberwolves to capture the team title. Chico was second, followed by Granite Bay, Placer and then Oakmont.

 

Led by Steven White and Colin Bruice, who finished fifth and sixth in the boys varsity race, Rocklin raced to a second place result in that event. Parker Ahlf (19th) also turned in a strong result to help fuel the Thunder success in their own meet.

 

Woodcreek’s Tyler Raposa was the third place finisher in the individual chase, with Placer’s Lucas Stancliff crossing fourth. The Timberwolves were fourth in the boys’ team final, with Granite Bay fifth.

 

Thunder Invite results    

Sept. 11, 2009   

Varsity girls 5K individual top 20:

1 Brooke Holt, Granite Bay 18:24:29

2 Emma Freeman, Del Oro 19:06:05

3 Karlie Garcia, Oakmont 19:06:62

4 Courtney Crosta, Woodcreek 19:16:83

5 Breanne Mitchell, Bear River 19:19:51

6 Kody Atkins, Chico 19:26:00

7 Kristine Lozoya, Oakmont 19:30:18

8 Shannon Harcus, Placer 19:32:72

9 Christine Zavesky, Granite Bay 19:34:16

10 Shayna Powless, Roseville 19:56:77

11 Stephanie Romo, Woodcreek 20:04:07

12 Sami Gomez, Woodcreek 20:09:94

13 Blanka Hodur, Folsom 20:28:69

14 Amanda Costa, Chico 20:29:75

15 Karen Ramming, Woodland 20:38:14

16 Nicole Krsulic, Woodcreek 20:42:15

17 Jessica Skalet, Rocklin 20:46:52

18 Shelby Chen, Mira Loma 20:50:34

19 Seaera Moe, Bear River 20:55:87

20 Jessica Boutte, Nevada Union 20:58:12

 

Other local runners:

22 Jessie Rozario, Del Oro 21:04:94

23 Allison Daly, Granite Bay 21:05:41

26 Erika Steppia,  Placer 21:16:33

27 Kristen Hiatt,  Placer 21:16:75

28 Marisa Naughton, Granite Bay 21:18:41

29 Nyralee Chhotu, Oakmont 21:19:92

30 Heidi Greenwood, Rocklin 21:20:18

32 Jennifer Romo, Woodcreek 21:30:28

34 Christina Winters,  Placer 21:33:33

35 Shannon Snook, Lincoln 21:38:28

36 Heather Felt, Lincoln 21:40:92

37 Megan Atkins, Del Oro 21:42:26

40 Ana Flores, Rocklin 21:52:25

              

 Varsity girls team top 10    

 1 Woodcreek 75  

 2 Chico 99  

 3 Granite Bay 104  

 4 Placer 139  

 5 Oakmont 142  

 6 Rocklin 174  

 7 Bear River 194  

 8 Nevada Union 228  

 9 Woodland 259  

 10 Franklin 371  

       

Varsity boys 5K individual top 20:  

1 Julian Patterson, Franklin 16:09:41

2 Dan Parker, Chico 16:09:74

3 Tyler Raposa, Woodcreek 16:23:94

4 Lucas Stancliff, Placer 16:31:25

5 Steven White, Rocklin 16:33:52

6 Colin Bruice, Rocklin 16:39:03

7 Nathan Paddeck, Del Oro 16:42:02

8 Harjit Randhawa, COHS 16:50:51

9 Sean Woulfe, Granite Bay 16:52:58

10 Tom Dowdin, Chico 16:53:17

11 Chas Burton, Chico 16:57:65

12 Edixon Puglisi, Oakmont 17:03:90

13 Luke Morgan, Franklin 17:04:99

14 Nick Read, Colfax 17:07:14

15 Spencer Thibideau, Granite Bay 17:07:86

16 Ryan Miller, Franklin 17:12:41

17 Patrick Franco, Chico 17:14:71

18 Hunter Tyler, Woodcreek 17:15:86

19 Parker Ahlf, Rocklin 17:16:53

20 Luis Mora, Oakmont 17:22:41

 

Other top local runners:

21 Christian Finkbeiner, Placer 17:27:59

24 Gordon Sproul,  Placer 17:30:77

25 Bryant Hom, Granite Bay 17:31:13

26 Austin Violette, Forest Lake Christian 17:32:37

27 Gurp Mann, Woodcreek 17:32:71

29 Angelo Ciaraglia, Woodcreek 17:41:24

30 Cody Fikes, Rocklin 17:50:77

32 Karl Schmidt, Woodcreek 17:54:47

33 Austin Mason, Woodcreek 17:56:63

34 Scott Valentino, Nevada Union 17:57:66

36 Ryan Jones, Rocklin 18:00:86

37 Andy Smith, Woodcreek 18:01:57

38 Simon Lambert, Nevada Union 18:01:90

39 Jon Horvath, Woodcreek 18:02:21

40 Kevin Nielsen, Granite Bay 18:02:76

 

 Varsity boys team top 10:    

1 Chico 68  

2 Rocklin 96  

3 Franklin 106  

4 Woodcreek 109  

5 Granite Bay 141  

6 Placer 145  

7 Del Oro 201  

8 Oakmont 206  

9 Woodland 269  

10 Nevada Union 329