comments

Del Oro Class of 2013 award and scholarship winners

By: Staff Report
-A +A

President’s Education Award

Lauren Anderson         

Samantha Harris         

Kelly Maringer             

Sassicaia Schick                       

Lea Bertz

Daniel Hawley

Rachal Marquez

Kurtis Schmidt                            

Denver Blatter

Alex Henrikson

Kendra Marshall

Kelly Schostag

Colin Bradley                

Matthew Hill                

Theoren Mathias          

Sage Schubert Christian

Logan Bridge                

Nolan Hopping            

Steven Mion                   

Matthew Shaffer

Kira Carl                       

Dylan Huntzinger       

Lauren Marie Moore   

Trevor Sloss

Phillip Chappell            

Delaney Islip               

Emily Nash          

Kallie Smith

Elisa Clement                

Holly Jansen               

Amy Neideffer     

Braden Tinucci

Drew Fajardo                

Parker Jones              

Tiffany Patmon             

Alexa Tjornhom

Sarah Fenner                

Thor Kamphefner      

Sarah Paull                    

Jacob Triplett

Jamie Forslin                

Dylan Knutson           

Janaye Porter                 

Charundeep Uppal

Megan Gentes                

Joshua Lyons              

Kevin Remme               

Joshua Volkmar                       

 

American Legion Award

Trevor Stephens

Michelle Tassinari

 

U. S. Air Force Academy

Marisa Grattan

 

U.S. Military Academy West Point

Stephanie Geyer

 

California Scholarship Federation

Sarah Albright                    

Kaitlin Friedman                    

Emily Nash                                   

Lauren Anderson               

Samantha Harris                  

Amy Neideffer

Logan Bridge                       

Taylor Jabusch          

Tiffany Patmon

Kira Carl                              

Holly Jansen              

Matthew Shaffer

Sarah Fenner                        

Parker Jones             

Shadera Slatter

Jamie Forslin                       

Mary Mosburg          

Michelle Tassinari

Charundeep Uppal

 

Life Membership

Bailey Arakalian          

Nolan Hopping                    

Kevin Remme

                                   

Cameron Brening         

Nika Kasra                           

Kelly Schostag

Cecelia Campbell        

Kelsey Malone                     

Sage Schubert Christian

Elisa Clement    Rachel Mannon                   

Stephanie Strahl

Lyndsey Dunn

Kelly Maringer                    

Katelynn Thompson

Megan Gentes

Tara McNabb                      

Braden Tinucci

Breana Harrison Ingles 

Steven Mion                         

Alexa Tjornhom

Heath Holdsclaw         

Janaye Porter                      

Dominique Tristant

Eden Jade Wolansky

 

Seymour Memorial Nominee

Sarah Albright

Samantha Harris

 

Del Oro Chapter Award

Samantha Harris

Charundeep Uppal

 

American Association of University Women

Auburn Chapter

Amy Neideffer

Kelly Schostag

 

PEO Sisterhood – Chapter XF

Sarah Fenner

Alexandra Pryor

 

PEO Sisterhood – Chapter GQ

Jordyn Willhide

 

Rocklin Loomis Basin Rotary Club

Alexandra Pryor

 

National Honor Society for Dance Arts

Alexia Arietta                          

Ariana Judd

Leslie Campbell                                   

Natasha Labosky

Avery Carlson                         

Jstyn Strain

Gina Georgiou                         

Eden Jade Wolansky

Alexia Arietta                          

Avery Carlson

Leslie Campbell                                  

Gina Georgiou

Natasha Labosky

 

Del Oro Dance Scholarship

Alexia Arietta                          

Avery Carlson

Leslie Campbell                                  

Gina Georgiou

Natasha Labosky

 

Newcastle Teachers Association

Taylor Jabusch

Dominique Tristant

 

Lorene Keena Scholarships

Logan Bridge                                       

Sassicaia Schick

Joshua Lyons                                       

Trevor Stephens

Amy Neideffer                         

Braden Tinucci

 

Richard Dale Memorial Scholarship

Lauren Fardos

 

William C. Bean Memorial

Cecelia Campbell

 

Sutter Auburn Faith Hospital Scholarship

Kelsey Malone

 

Loomis Lions Club

Brandon Bousman              

 Jordyn Willhide

Amy Espinoza         

John Zieour

Trevor Pistochini

 

 

Paul’s Place Association/Paul Yokote Memorial

Michelle Tassinari

 

The Richard & Doris Sayles Family Scholarship

Amy Espinoza

Alexandra Pryor

 

Five Cities Democratic Club

Steven O’Neil

 

PFLAG

Steven Mion

 

Loomis Basin Veterinary Clinic Scholarship

Sarah Fenner

 

A Tradition of Excellence Award

Katherine Carlon

Katelyn Gassaway

 

Golden Eagle Baseball Scholarship

Steven O’Neil

Trevor Sloss

 

Del Oro Parents Club

 

Lauren Anderson                                 

Mitchell Pingree

Logan Bridge                                       

Kelly Schostag

Daniel Hawley                         

Trevor Stephens

Parker Jones                                       

Stephanie Strahl

Steven O’Neil                                     

Braden Tinucci                        

 

Officer Matt Redding Memorial Scholarship

Brandon Bousman

 

Doris E. Schulberg Memorial

Adeline Schulberg Memorial

Helmer A. Peterson Memorial

Mrs. Debora Krizman

 

Brandon Bousman                               

Trevor Stephens

Parker Jones                                       

Braden Tinucci

Steven O’Neil

 

Shelley Wilhelm Memorial                                                        

Charundeep Uppal

 

Hiroshi “Doc” Takemoto Memorial

Joshua Lyons

 

Greg Rankin Memorial

Clarke Powers

 

Joan Cole Memorial

Rachal Marquez

 

Toledo Don Scholarship

Emily Nash

 

Robert K. Bonner Memorial

Trevor Pistochini

 

Todd Asa North Memorial Scholarship

Patrick Neu

 

Debbie Breiten Memorial Scholarship

Steven O’Neil

Michelle Tassinari

 

James J. Ryan Memorial Scholarship

Amy Espinoza

Michaela Shanahan

 

Newcastle Community Association

Mike Granata Memorial

Monique Dumitru

Sarah Fenner

 

Bev Cummings Memorial

Bryan O’Neill

 

Steffen Ohland Memorial

Mark Leveron

 

Duane Perkins Memorial

Jstyn Strain

 

Loomis Basin Chamber of Commerce

Lauren Anderson

 

Newcastle Area Business Association

Sarah Fenner

Taylor Jabusch

 

Workability Scholarship

Bryan O’Neill

 

Magna Cum Laude Awards

Sarah Albright 

Katelyn Gassaway       

Taylor Lasick  

Matthew Shaffer

Erika Anderson           

Megan Gentes

Lauren Looney

Michaela Shanahan

Lauren Anderson         

Gina Georgiou

Joshua Lyons   

Summer Shell

Bailey Arakelian          

Stephanie Geyer          

Kelsey Malone

Shadera Slatter

Jessica Becker 

Marisa Grattan

Rachel Mannon           

Trevor Sloss

Lea Bertz        

Michael Gribble           

Kelly Maringer

Kallie Smith

Denver Blatter

Samantha Harris          

Rachal Marquez          

Trevor Stephens

Heather Boyce

Breana Harrison Ingles 

Kendra Marshall          

Stephanie Strahl

Colin Bradley  

Daniel Hawley 

Theoren Mathias          

Ryan Takayama

Cameron Brening         

Analise Heinritz

Tara McNabb 

Samantha Talbot

Logan Bridge   

Matthew Hill    

Steven Mion    

Megan Tanahashi

Randall Bull     

Heath Holdsclaw         

Lauren Marie Moore   

Michelle Tassinari

Cecelia Campbell        

Nolan Hopping

Mary Mosburg

Katelynn Thompson

Kira Carl         

Joie Lynn Howard       

Robert Mullen 

Braden Tinucci

Noelle Ceane  

Laura Hunt      

Adriane Muller

Alexa Tjornhom

Phillip Chappell

Delaney Islip    

Emily Nash      

Jacob Triplett

Elisa Clement   

Taylor Jabusch

Amy Neideffer

Dominique

Tristant

Lyndsey Dunn 

Holly Jansen    

Tiffany Patmon

Charundeep Uppal

Blake DuPriest

Parker Jones   

Sarah Paull      

Joshua Volkmar

Julia Fahr         

Thor Kamphefner        

Janaye Porter  

Jordyn Willhide

Drew Fajardo  

Nika Kasravi   

Carlene Raibley           

Eden Jade Wolansky

Sarah Fenner   

Aidan Kearney

Kevin Remme  

Carly Xepoleas

Jamie Forslin   

Dylan Knutson 

Sassicaia Schick          

Jacklyn Yamine

Kaitlin Friedman          

Zachary LaBar

Kelly Schostag

John Zieour

Joseph Ganoung          

Bazil LaRoche

Sage Schubert Christian           

Muriel Zug

 

Del Oro High School Awards

Agriculture       

Sarah Silva

 

Business          

Darren Knisley

 

Computer        

Tanner Koonce

 

Culinary Arts   

Haylee Haynes

 

English             

Steven Mion

                       

World Language          

 

French  Lauren

Marie Moore

 

Spanish           

Logan Bridge

Eden Jade Wolansky

 

Leadership      

Michelle Tassinari

 

Mathematics    

Braden Tinucci

 

Performing Arts

Vocal              

Nathanael Ayers

 

Dance             

Avery Carlson

 

Technical Theatre        

Travis Allgeier

 

Drama Award             

Judith Morgan

Ashlee Petretti

 

Visual Arts      

Brielle Pierce

           

Physical Education - Steven March Award       

Bradly Whaler

 

Social Science 

Charundeep Uppal

Sassicaia Schick

 

Science  

 

Biological        

Sassicaia Schick

          

Physical           

Kelly Schostag

 

General Study Areas

 

Applied Arts    

Sarina Langley

 

Liberal Arts     

Kira Carl

 

Science & Mathematics           

Parker Jones

 

Student Services          

Trevor Stephens